Görebildiğinizden daha fazlası için...

Termal Görüntüleme

Dünyayı Yeni Bir Şekilde Görün

TERMAL GÖRÜNTÜLEME TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Görünür ışığın spektrumu, aslında maddenin içinden geçen büyük bir algılanabilir sinyaller veya dalgalar bandının yalnızca küçük bir parçasıdır. Elektromanyetik spektrum, her biri benzersiz bir dalga boyuna sahip çeşitli görünmez dalga türlerinden radyasyon içerir. Termal radyasyon bunlardan biridir, görünür ışıktan daha uzun dalga boylarına sahiptir ve bu nedenle genellikle insan gözü tarafından görülmez.

Mutlak sıfırın üzerinde bir sıcaklığa sahip herhangi bir nesne, saptanabilir miktarda radyasyon yayar. Bir nesnenin sıcaklığı ne kadar yüksekse, o kadar fazla radyasyon yayılır. Nesneler arasındaki sıcaklık farklılıklarından yararlanan termal kameralar, görünmez termal radyasyonu ısı bölgesi görüntüleri şeklinde “görünür” hale getirir.

Rakipsiz Uyarlanabilirlik

Termal kameraların görüntü üretimi, aydınlatma koşullarından etkilenmez – aşırı düşük ışık veya hiç ışık yok. Görünür ışıkla görüntüleme ile karşılaştırıldığında, termal kameralar sis, sis, yağmur ve kar gibi hava koşullarından çok daha az etkilenir, böylece neredeyse her ortamda, her zaman çalışabilirler.

Video İçerik Analizi

Termal görüntülemenin, video içerik analizi (VCA) için kendine özgü bir avantajı vardır – nesneleri çok uzak mesafelerde bile arka planda oldukça iyi görünen net ana hatları ile işler. Kullanıcılar, hat geçişi, izinsiz giriş, bölgeye giriş ve bölgeden çıkış gibi eylemleri yüksek doğrulukla tespit etmek için VCA kurallarını kolayca ayarlayabilir.

Üstün Çevresel Uyumluluk

  • Termal ürünler, karanlık, parlak ışık, arka plan ışığı, sis ve pus gibi çevresel faktörlerden bağımsız olarak tüm gün ve gece görüntü yakalayabilir.
  • Uzatılmış Mesafeler
  • Optik kameralarla karşılaştırıldığında, termal algılama çok daha uzun mesafeleri kapsar ve kurulumu daha az cihaz gerektirir.
  • Daha İyi Görseller
  • Termal kameralarla, normal kameralar tarafından görünmeyen nesneleri ve olası riskleri kolayca keşfedebilirsiniz. Termal görüntülere ek olarak, yerleşik görünür ışık modülü, ek kaydedilmiş kanıtlar sağlayabilir ve kurulum maliyetlerini düşürür.

Çeşitlendirilmiş Uygulamalar

Son zamanlarda termal görüntülemedeki hızlı teknolojik değişiklikler, termal ürünlerin maliyetinde bir düşüşe ve endüstrilerdeki uygulamalarında hızlı bir genişlemeye neden oldu. Termal görüntüleme, nispeten kısa bir süre içinde nişten kamu pazarlarına gitti.

Termal görüntüleme, askeri, kolluk kuvvetleri ve sıcaklık ölçümündeki geleneksel uygulamalarından orman yangını önleme, mahsul yanma izleme, iç mekan yangını önleme, çevre savunması, sınır savunması, sahil savunması ve akıllı ulaşım gibi yeni alanlara hızla genişliyor. Çevresel uyarlanabilirliğinin ve uzun menzilli algılama yeteneklerinin tam kullanımı odak noktası haline geliyor.

Bu gelişen pazar, üretim süreçlerindeki yeniliklerin yanı sıra dedektörler, lensler ve SoC’ler gibi çok çeşitli teknolojik yeniliklerden yararlanıyor. Şimdi, minyatürleştirilmiş, akıllı termal ürünler endüstriyel sıcaklık ölçümü, elde tutulan sıcaklık ölçümü, sürüş yardımı, tıbbi hizmetler veya dronlar ve akıllı telefonların çevre birimleri olarak kullanıma sunuluyor. Hatta bazı endüstriler termal teknolojinin uygulanmasında yıkıcı yenilikler görüyor. Uygulamaların çeşitlendirilmesi, termal görüntüleme pazarını genişletmeye ve bu özel sektörde sürekli büyümeyi hızlandırmaya devam edecek.

Akıllı Ürünler

Yapay zeka teknolojisinin son yıllarda yaygınlaşması, giderek daha fazla derin öğrenmeye dayalı termal uygulamalar insanların günlük yaşamının bir parçası haline geldikçe, termal görüntülemede teknolojik gelişmeleri de teşvik etti.

Davranış analizi, duman ve yangın algılama ve gemi tanımlama için derin öğrenme algoritmaları oluşturan Hikvision, orman yangını önleme ve çevre savunması gibi alanlarda alarm doğruluğunu önemli ölçüde iyileştirmek için termal görüntüleme ve yapay zeka teknolojilerinin birleşmesine öncülük ediyor. Ön uç akıllı teşhis, trafik olay tespiti ve diğer termal tabanlı teknolojilerin endüstriyel sıcaklık ölçümü, insan vücut sıcaklığı ölçümü, el tipi sıcaklık ölçümü, akıllı ulaşım, sürüş yardımı ve dronlar gibi alanlarda uygulanacağına inanıyoruz.

Kaynaştırılmış Teknolojiler ve Akıllı Bağlantı

Belirli bir çözünürlükteki görüntüleri oluşturmak söz konusu olduğunda, kızılötesi detektörler CMOS veya CCD sensörlerinden çok daha maliyetlidir. Kızılötesi dedektörlerden iletilen daha düşük piksel sayısı, genellikle daha az görüntü ayrıntısı anlamına gelir. Bununla birlikte, Hikvision’un imzası olan termal teknolojisi – iki spektrumlu görüntü füzyonu – yüksek çözünürlükler ve akıllı uygulamalar arayışında kullanıcılara ekstra ayrıntılar sağlayan benzersiz bir karma görüntü oluşturmak için hem termal hem de optik görüntülerin özelliklerini birleştirir.

İki spektrumlu termal kamera içindeki görüntü füzyonuna ek olarak, termal kameraların IP kameralarla akıllı bağlantısı, her ikisinin avantajlarını tek bir sisteme yerleştirir. Termal kameralar, hava koşulları tarafından engellenmeyen yüksek hassasiyetli video analizi sağlar ve IP kameralar, olay incelemesini kolaylaştırmak için HD video görüntüleri ve yüz tanıma işlevleri sunar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir